Plánovacia konferencia na Generálnom štábe OS SR
Výcviková plánovacia konferencia k zladeniu postupov a plánovacích krokov pre výcvik a cvičenia na rok 2016 a k vydaniu pokynov pre spracovanie podkladov do plánu výcviku a cvičení na rok 2017 sa uskutočnila dňa 14 októbra 2015 na Štábe strategického plánovania Generálneho štábu OS SR. Na záverečnej výcvikovej plánovacej konferencií na rok 2016 a úvodnej výcvikovej plánovacej konferencií na rok 2017 sa zúčastnili zástupcovia všetkých zložiek OS SR. V úvode svoju pozornosť venovali účastníci konferencie dekonfliktácií postupov a plánovacích krokov, cieľov, priorít a rozhodujúcich hlavných úloh OS SR v oblasti výcviku a cvičení. Cieľom konferencie bola koordinácia výcvikových aktivít na 4. štvrťrok 2015, uzavretie plánu výcviku na rok 2016, zladenie plánovacích krokov, vydanie pokynov a nastavenie systému k zladeniu postupov a plánovacích krokov pre výcvik a cvičenia na rok 2017.
Výcvikovú plánovaciu konferenciu, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou celkového plánovacieho procesu, riadil Náčelník odboru bojovej prípravy plukovník gšt. Ivan Pach, ktorý v úvode v rámci plánovacieho procesu v oblasti výcviku pripomenul prítomným hlavnú úlohu ozbrojených síl „Hlavnou úlohou ozbrojených síl je zaručovať obranu Slovenskej republiky a bezpečnosť štátu pred vonkajším ozbrojeným napadnutím cudzou mocou a plnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, a podieľať sa na zachovávaní verejného poriadku a bezpečnosti štátu, jeho zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc,“ poznamenal. V ďalšej časti sa okrem iného venoval primárnemu cieľu výcviku v rámci OS SR, ktorým je pripraviť po odbornej stránke plnohodnotný štáb mechanizovanej brigády, ktorá musí byť schopná plniť úlohy v prospech aliancie NATO.
Neskôr sa ujal slova Náčelník Oddelenia plánovania prípravy Odboru bojovej prípravy podplukovník Ing. Norbert Hrib a predstavil časový plán a plánovacie kroky spojené s cvičeniami MODRÁ VLNA 16 (MOVA16) a SLOVENSKÝ ŠTÍT 2016 (SLSD16). Následne sa spoločne s mjr. Karolom Herákom venoval účasti OS SR na medzinárodných cvičeniach ANAKONDA 2016, COMPACT EAGLE 2015 a spolupráci s US ARMY EUROPE. Na záver svojho vystúpenia vysvetlil postup pri zaraďovaní národných cvičení do „NATO Military Training and Exercise Programme“. V tejto oblasti sa zameral na objasnenie rozsahu požadovaných informácií a stanovenie kľúčový termínov pre zaraďovanie cvičení do NATO MTEP 2017-2021.
Zamestnanie významným spôsobom prispelo k identifikácií možných problémových oblastí a ich praktického vplyvu na výcvik a cvičenia v OS SR a tým prispelo k zlepšeniu spracovania podkladov do plánu výcviku a cvičení na nasledujúce roky.